İstanbul’da ‘Laik, Parasız ve Anadilde Eğitim’ mitingi düzenlendi

17.09.2017 20:52

Kişi Okumuş

0 Yorum

İstanbul’da ‘Laik, Parasız ve Anadilde Eğitim’ mitingi düzenlendi

Eğitim-Sen ve bazı Alevi örgütleri tarafından düzenlenen ‘Laik, Bilimsel, Kamusal, Parasız ve Anadilde Eğitim İstiyoruz’ mitingi Kartal Meydanı’nda yapıldı. Mitinge bazı siyasi partiler, dernekler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri de destek verdi. ‘Aleviler vardır, Alevilik haktır’, ‘Laik, bilimsel, parasız ve anadilde eğitim istiyoruz’, ‘Müfredata dur de’  şeklinde sloganlar atan gruplar, Kartal’ın çeşitli noktalarında toplanıp, ‘İlim dışı müfredata hayır’, ‘Durmayalım dur diyelim’, ‘Cehalet susturur sen susma’ yazılı pankart ve dövizlerle meydana doğru yürüdü. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanında, gruplar tek tek aranarak alana alındı.

Mitingde konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, çocuklar için eşit, parasız, laik, bilimsel ve anadilde eğitim mücadelesi verdiklerini kaydederek, “Tüm çocuklarımıza ‘paran varsa’ ve ‘paran kadar’ eğitim dayatılıyor. Laiklik özgürlüktür diye sokaklarda, meydanlardaydık. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesi verdik, vermeye devam edeceğiz. Bunun bedeli bizlere ödetilmek isteniyor” dedi.

‘HER TÜRLÜ ASİMİLASYONA KARŞI DURACAĞIZ’

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız da, alevilerin bu toprakların kadim inançlarından olduklarını ifade ederek, “Bu memleketin her daim barış dili, sesi, nefesi ve vicdanları olduk. Kimsenin inancına, diline, dinine, rengine, kimliğine, laf edip yok saymadık. Yarın da aynı edep ve erkan içinde yaşamaya devam edeceğiz. Bu nedenle kimsenin ötekileştirmediği, dilini, inancını, dinini, cinsiyetini yok saymadığı bir gelecek için her türlü asimilasyona karşı duracağımızı buradan beyan ediyoruz.” diye konuştu.

Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Devletin inançtan, ibadetten elini çekmesini, inancın ve ibadetin özgün olması gerektiğini söylüyoruz. Devlet okulları her inanca, dile, renge, topluma, eşit, açık, bilim ve ilim yuvaları olmalıdır. Eğitimde adalet için bugün alanlardayız. Mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Konuşmaların ardından miting Tolga Sağ, Erdal Erzincan ve Cengiz Özkan’ın da aralarında bulunduğu sanatçıların verdiği konserle sona erdi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR