Kommersant, Deyr ez Zor operasyonunun perde arkasını yazdı

06.09.2017 17:38

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kommersant, Deyr ez Zor operasyonunun perde arkasını yazdı

Suriye ordusu, IŞİD’in Deyr ez Zor kentinde 28 aydır sürdürdüğü kuşatmayı Rus güçlerinin desteğiyle dün düzenlenen operasyon sonucunda kırmayı başardı. Kommersant gazetesine konuşan Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, tarihi operasyonun perde arkasını anlattı.

Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynağın anlattığına göre Deyr ez Zor operasyonu ağustos ayının ortasından bu yana Rus askerleri tarafından hazırlandı.Fırat Nehri vadisindeki militanların mevzilerine taarruz başlatan Suriyeli birlikler, bu bölgedeki 800’den fazla militan ile 13 tankı, 39 arazi aracını ve 9 havan ve top mermisini imha etti.

‘KENTE HEMEN GİRİLEMEDİ’

Bu gelişmenin ardından birliklere Fırat’ın doğu kıyısında Deyr ez Zor’a ilerleme talimatı verildiğini kaydeden Rus askeri yetkililer, kentteki sivillerin varlığı düşünülerek kente hemen girilemediğine dikkat çekti.

Bu nedenle birliklerin öncelikle kentin çevresindeki bölgeleri kontrol altına çalıştığını aktaran kaynaklar, 2 Eylül’de Deyr ez Zor-Rusafa karayolunda militanlara ait konvoyun Su-34 ve Su-35 jetleriyle vurulduğunu ancak buna rağmen militanların kente yığınak yapmasının önüne geçilemediğini kaydetti.

‘IŞİD’İN SALDIRISINA VERİLEN YANIT SONUCUNDA KORİDOR AÇILDI’

 Bu sırada IŞİD’in Suriye ordusunun mevzilerine insansız hava araçlarıyla saldırdığını bildiren kaynaklar, “4 Eylül gecesi Hmeymim’deki tüm hava unsurlarının katılımıyla militanlara yanıt verildi. IŞİD’in ulaşım kanallarını delen Suriyeli birlikler, Deyr ez Zor’a yaklaşmayı başardı ve salı günü de Amiral Essen fırkateyni, Deyr ez Zor’daki IŞİD mevzilerine Kalibr tipi üç kruz füzesi fırlattı. Bu sayede hükümet güçlerinin taarruzu için koridor açıldı” ifadelerini kullandı.‘DEYR EZ ZOR’U MiLİTANLARDAN TEMİZLEMEK KOLAY OLMAYACAK’

Rus yetkililer, şimdiki hedefin kenti militanlardan tamamen temizlemek olduğunu söyledi.

Bu sürecin hızlı ilerlemesi konusunda şüpheleri bulunan Rus Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir subay, şöyle konuştu: “Suriyeli askerler, Rus hava unsurlarına güvenmemeli. Zira Rus uçakları, yerleşim birimlerini değil, sadece kentin çevresini hedef alabilir. Bu nedenle militanların temizlenmesiyle Suriye ordusunun bizzat uğraşması gerekiyor.”

 Sputnik
İlgili Terimler :

YORUMLAR