Pakistan : ABD Yardımlarından Kurtulmanın Zamanı Geldi

25.08.2017 23:04

Kişi Okumuş

0 Yorum

Pakistan : ABD Yardımlarından Kurtulmanın Zamanı Geldi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Afganistan kararı dünya gündeminde ilk sıralara yerleşirken ABD’nin bu ülkeyi terketmeye henüz niyetli olmadığı, bir sonraki hedefin Pakistan olduğu ifade edildi. Birçok köşe yazarı ve analistin değerlendirmelerinde yer verdiği ihtimal, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Pakistan açıklaması ile netleşirken, İslamabad’dan ‘kibar’ bir cevap geldi.

Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde Afganistan’daki yeni savaş stratejisine ilişkin yaptığı açıklamada “Pakistan’ın, bölge ve dünya adına tehdit oluşturan terör örgütleri için sığınak olmasına artık sessiz kalmayacağız” cümlesini kullanması üzerine “ABD’nin Pakistan’a yönelik de adım atacağı” iddiaları gündeme geldi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Taliban’la mücadeleyi sürdürmeye karar verdiği yeni Afganistan stratejisini açıklamasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ‘ülkesinde barınan çeşitli terör örgütlerine tavırlarını değiştirmediği takdirde’ askeri yardımların kesebileceğini açıkladı. Tillerson, ‘ABD’nin NATO dışı müttefiki statüsünü’ kaybedebileceğini de söyledi.

Tüm bu açıklamarın ardından Pakistan Başbakan Şahbaz Şerif’ten sert tepki gösterdi. Pakistan’ın uluslararası toplumun değerlerine sadık olduğunu belirten Şerif, yardımlarından kurtulmanın zamanı geldiğini söyledi.

“ABD YARDIMLARII REDDEDİYORUZ”

Trump yönetiminin son dönemde sık sık Pakistan’ı hedef almasının ardından Başbakan Şahbaz Şerif’ten sert tepki geldi. Pakistan’ın uluslararası toplumun değerlerine sadık olduğunu belirten Şerif, “Pakistan için ABD yardımlarından kurtulmanın zamanı geldi”ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı yeni Afganistan stratejisi üzerinden Pakistan’ı hedef almasının ardından, Pakistan’dan sert tepki geldi. Trump yönetimden Pakistan’ı hedef alan ve terörizme destek vermekle suçlayan açıklamaların arka arkaya gelmesinin ardından açıklama yapan Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, ABD’ye rest çekti.

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Şerif, karşılıklı saygıya dayalı ikili ilişki için ABD yardımlarından kurtulmanın vaktinin geldiğini söyledi. Şerif, “Pakistan için ABD yardımlarını kibarca ve nazikçe sona erdirme zamanı. Böylece ikili ilişkiler gizli forumlardaki başlıklardan ve ABD Başkanının değerli ofisinin alaycı kınamalarının gölgesinden kurtulabilir” ifadelerini kullandı.

ADİL DÜZEN ÇAĞRISI

Pakistan’ın uluslararası toplumun bir üyesi olarak değerlerin ilerletilmesine her zaman destek verdiğini belirten Şerif, “Pakistan halkı adil, onurlu, adil davranmayı ve dünya barışına, refahına katkıda bulunmaya kararlı olma fırsatı istemektedir. Pakistan uluslararası toplumun bir üyesi olarak paylaşılan değerleri ilerletmekten asla çekinmedi” dedi.

“YARDIMLARDAN KURTULMALIYIZ”

Şerif, “Benim şahsi inancım kendimize olan sayımızı zedeleyen yardımlardan kurtulmak ve yorulmak bilmeksizin fakirlikten ve gurur kırıcı davranışlardan kurtulmak için çaba göstermek zorundayız. Kendimize olan güveni ve halkımızın kaderini değiştirmeyi öğrenmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz