Rus elçiden referandum açıklaması: Bağdat ve Erbil masaya oturmalı

14.08.2017 16:30

349 Kişi Okumuş

0 Yorum

Rus elçiden referandum açıklaması: Bağdat ve Erbil masaya oturmalı

Moskova yönetiminin Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini söyleyen Rusya’nın Irak Büyükelçisi Maksim Maksimov, Bağdat yönetimini ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni (IKBY) masaya oturmaya çağırdı.

Sputnik’e demeç veren Maksimov, “Irak’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediğimizi daha önce birçok kez belirttik. Irak’ın birliğiyle ilgili her türlü karar, Bağdat ve Erbil arasında yapılacak müzakere sürecinin sonunda alınmalı” ifadelerini kullandı.

‘TARAFLAR MÜZAKERE YOLUYLA ANLAŞMAYA VARMALI’

Maksimov Bağdat ve Erbil arasında bazı siyasi, ekonomik ve bölgesel ihtilafların bulunduğunu ve bunların çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydetti. Maksimov, bu nedenle tarafları birlikte var olma konusundaki ihtilaflı konuları müzakere etmeye ve kabul edilebilir ilkeler ve usuller üzerinde anlaşmaya davet ettiklerini vurguladı.

‘IRAK’IN ZAYIFLAMASINA YOL AÇACAK ADIMLARDAN UZAK DURULMALI’

Rus Büyükelçi Maksimov, Irak’ın zayıflamasına ve terörle mücadele kabiliyetinin zarar görmesine yol açacak her türlü adımdan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Maksimov, “Irak halkının önündeki terör hücrelerini imha etme ve ülkeyi yeniden canlandırma görevleri, Irak’ın tüm bölgeleri ve Irak halkının tamamı için birleştirici temel olmalı” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR