Trump: Kuzey Kore için tüm seçenekler masada

29.08.2017 15:32

Kişi Okumuş

0 Yorum

Trump: Kuzey Kore için tüm seçenekler masada

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Kuzey Kore için tüm seçenekler masada’ dediği aktarıldı.

Trump, Japonya’nın üzerinden geçen bir balistik füze fırlatmasının ardından, Kuzey Kore’ye karşılık vermek için tüm seçeneklerin masada olduğunu söyledi.‘HEPİMİZİ KÜÇÜMSEDİĞİNİ GÖSTERDİ’

Beyaz Saray’ın yayınladığı açıklamada Trump, “Dünya, Kuzey Kore’nin son mesajını güçlü ve net bir şekilde aldı: Bu rejim, komşularını, Birleşmiş Milletler (BM) üyelerini ve uluslararası kabul edilebilir davranışların en düşük standartlarını küçümsediğinin işaretini verdi” ifadelerini kullandı.

Trump şöyle devam etti:

“Tehdit edici ve istikrarsızlaştırıcı hareketler, yalnızca Kuzey Kore rejiminin bölgede ve diğer uluslar arasında izolasyonunu artırıyor. Tüm seçenekler masada.”

Bu sabah ABD ordusu, Kuzey Kore’nin kısa menzilli 3 balistik füze fırlattığını ve füzelerin Japonya’nın üzerinden geçerek denize düştüğünü duyurmuştu.

KUZEY KORE: ABD’YE KARŞI SERT TEDBİR ALMA HAKKIMIZ VARKuzey Kore, fırlattığı füzenin Japonya’nın Hokkaido adasının üzerinden geçerek denize düşmesinden birkaç saat sonra açıklamada bulundu.

ABD’yi Kore yarımadasını ‘çok şiddetli bir patlamaya’ sürüklemekle suçlayan Pyongyang, ABD’ye karşı ‘sert karşı tedbirler’ almaya hakkı olduğunu belirtti.

Kuzey Kore’nin Cenevre’deki Birleşmiş Milletler temsilcisi Han Tae Song, yaptığı açıklamada bu son füze denemesine atıfta bulunmadı.

Ancak ABD’nin ‘baskısı ve provokatif adımları’nın ülkesine yeni önlem almak için gerekçe verdiğini söyledi.

‘DOĞACAK TÜM GECİ SONUÇLARDAN TAMAMEN ABD SORUMLUDUR’Birleşmiş Milletler Silahsızlandırma Konferansı’nda konuşan Han, “ABD’nin büyük miktarda stratejik varlık konuşlandırarak, bir dizi nükleer savaş tatbikatı yaparak, nükleer çalışmaları yasaklayarak ve yarım yüzyıldır şantajla Kore yarımadasını çok şiddetli bir patlama noktasına doğru götürdüğü su götürmez bir gerçektir” dedi.

“Tekrarlanan uyarılara rağmen saldırgan ortak askeri tatbikatlara devam ederek Kuzey Kore’ye karşı hasmane niyetini açıkça belli ettiğine göre (ABD), Kuzey Kore’nin meşru müdafaa yetkisini kullanarak sert karşı tedbirler almaya hakkı vardır… Doğacak tüm feci sonuçlardan tamamen ABD hükümeti sorumlu olacaktır”Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz