Tunceli’de ‘Alevi-Sünni kardeşliği’ iftarı

13.06.2017 08:51

Kişi Okumuş

0 Yorum

Tunceli’de ‘Alevi-Sünni kardeşliği’ iftarı
TUNCELİ’de düzenlenen iftar yemeğinde Alevi ve Sunniler birlikte iftar açarak birlik ve beraberlik mesajı verdi. İftar yemeği programında konuşan Tunceli Valisi Osman Kaymak, Tunceli’de gençlerin Alevilik’ten uzaklaşarak ateizim ve Alisiz Alevilik girdabına girdiklerini söyledi.

Türkiye’de Alevilerin en yoğunlukta yaşadığı kentlerden olan Tunceli’de Türkiye’ye örnek bir buluşma gerçekleşti. Tunceli Belediyesi, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Tunceli Hacıbektaşı-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği tarafından Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen etkinlikle kentteki Sunni ve Alevileri iftarda bir araya geldi. İftar sofrasına oturan Sunni ve Aleviler, Türkiye’ye birlik beraberlik ve kardeşlik mesajı verip birlikte iftar açtı. İftar yemeğine Tunceli Valisi ve Belediye Başkanvekili Osman Kaymak, Tunceli Cemevi Dedesi Ali Ekber Yurt, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

“MUHARREM DE BİZİM RAMAZAN DA BİZİM”

Etkinlikte konuşan Tunceli Valisi Osman Kaymak, böyle bir iftar programında bulunduğu için mutlu olduğunu dile getirerek, Tunceli’de çok önemli bir birlik ve beraberliğin oluştuğunu söyledi. Vali Kaymak, şunları konuştu:

“Anadoluyu Türkleştiren ve İslamlaştıran Alperenler var. Bunlar Horasan’dan gelen Ahmet Yesevi’nin talebeleri Mevlana ve Hacı Bektaşı Veli’dir. Bu kişiler Anadolu’nun değişik yerlerine giderek, tasavvuf yoluyla İslam’ın Anadolu’da Türkleşmesini sağlamışlardır. Bu çerçevede biz Tunceli’deki Alevi kardeşlerimizin de bu yolun bir kolu olduğunu düşünüyoruz. Onun için burada kendileriyle bir arada olmaktan çok mutluyuz. İftara geldikleri içinde çok teşekkür ediyorum. Şüphesi Muharrem de bizim Ramazan da bizim. Hep sizinle beraber olacağız, beraber oruç tutacağız, acıları hep birlikte yaşayacağız ve sevinçlerimizi hep birlikte kutlayacağız. Tunceli’de her alanda çok iyi bir birlik, beraberlik ve kardeşlik seviyesi yakalanmıştır. Hep birlikte ülkemizin geleceği için büyük çaba içine girmiş ve Alevi-Sunni kardeşliğinin en iyi örneği ve birlikte yaşamanın en güzel örneğini buradan Türkiye’ye gösteriyoruz.”

“TUNCELİ, MAALESEF TERÖRDEN ÇEKTİĞİNİ HİÇBİR ŞEYDEN ÇEKMEDİ”

Vali Kaymak, konuşmasında Tunceli isminin terörle birlikte anıldığını, bu algıyı artık kıracaklarını dile getirerek, teröre büyük darbeler vurduklarını söyledi. Vali Kaymak, “Bu ilimiz maalesef terörden çektiğini hiçbir şeyden çekmedi. Dışarıdan maalesef ki, ilimiz için kötü bir algı var. Tunceli eşittir terör örgütü PKK. Bunun çok yanlış bir algı olduğunu düşünüyoruz. Halkımızın üzerindeki baskının kalkması halinde kesinlikle devletine ve milletine bağlı, aydın insanlardır. Tunceli, Türkiye’deki vergi tahsilatında en yüksek tahsilat olan illerden birisi. Yani Tunceli halkı vergi borcunu gününde düzenli ödüyor. Çok namuslu insanlar, dürüst insanlar, vergisine, borcuna sadık, ikili ilişkilerde çok sadık insanlar. Ama maalesef Tunceli’nin bu güzellikleri terör nedeniyle arkada kalıyor, hep öne terör çıkıyor” diye konuştu.

“GENÇLER ALEVİLİKTEN UZAKLAŞIYOR”

Tunceli’de gençlerin Alevilikten uzaklaşarak ateizim ve Alisiz Alevilik girdabına girdiklerini belirten Vali Kaymak, “Gençler maalesef Alevilikten uzak. Yaşlı, olgun, yaşı ilerlemiş insanlarımız gerçekten Hz. Ali’den, Hz, Hasan ve Hz. Hüseyin efendimizden bahsedildiğinde duygulanıyorlar, gözleri doluyor. Ama gençler maalesef ateizmin ve Alisiz Aleviliğin girdabındalar.” dedi.

“CEMEVLERİMİZİ DESTEKLİYORUZ, DEDELERİN MAAŞLARINI BİZ VERİYORUZ”

İçişleri Bakanlığı tarafından Tunceli Belediye Başkanvekiliğine görevlendirilmesinin ardından Cemevlerinde görevli Alevi dedelere maaş bağladıklarını belirten Vali Kaymak, bu uygulamayı Türkiye’de ilk kez Tunceli’de gerçekleştirdiklerini söyledi. Vali Kaymak, “Cemevlerimizin giderlerini ve dedelerin maaşlarını bizler ödüyoruz. Biz bunu Tunceli’de ilk kez başlattık. O anlamda benim kanaatim şudur; Cemevlerinin ihtiyaçlar geldikçe karşılanması lazım. Dedenin işi sadece orada Cem yapmak ve Alevi kültürünü yaşatmak olsun. Bu çerçevede de ben doğru yaptığımızı düşünüyorum ve çalışmalarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

Vali Kaymak’ın konuşmasının ardından Konya’dan gelen Türk Tasavvuf Müziği topluluğu korusunun seslendirdiği ilahilerden sonra iftar yemeği sona erdi.

Ferit DEMİR / TUNCELİ (DHA)

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz