Türk ve Yunan dışişleri heyetleri, Atina’da ikili ilişkileri ele aldı

22.04.2024 19:35

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türk ve Yunan dışişleri heyetleri, Atina’da ikili ilişkileri ele aldı

Yunanistan’ın biyolojik çeşitliliği ve deniz ekosistemlerini korumaya yönelik 780 milyon euroluk iki büyük deniz parkı oluşturmayı hedeflemesi Türkiye’nin tepkisiyle karşılaştı.

Ankara ve Atina hattında gergin ilişkilerin normalleşmesine yönelik diplomasi trafiği çerçevesinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar ile Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Alexandra Papadopoulou Atina’da bugün bir araya geldi.

İki ülke arasında güven artırıcı önlemlerin detaylı şekilde ele alındığı görüşmede, bölgesel ve uluslararası gelişmeler de değerlendirildi

İstişare toplantısı, 7 Aralık 2023’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan ziyaretinde imzalanan Atina Bildirgesi’nin devamı niteliği de taşıyor.

Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi diyalog çerçevesinde son toplantı 10 Mart’ta Ankara’da gerçekleşmişti.

Ege’de karasularının alanı, hava sahası, Türkiye’nin Akdeniz’in doğusunda petrol ve doğal arama çalışmaları, düzensiz göçmenler, Batı Trakya’daki Türk azınlık, Kıbrıs iki ülke arasındaki en önemli sorunların başında geliyor.

Geçen yıl aralık ayında Erdoğan’ın Atina’ya yaptığı ziyaretin ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 13 Mayıs tarihinde Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Geçen yıl Erdoğan’ın ziyaretinin ardından ikili ilişkilerde kısmi mi bir iyileşme yaşanırken, iki ülke arasında eğitim ve enerji alanında çeşitli anlaşmalar imzalanmıştı.

Miçotakis, bu ziyaretin ardından 10 Yunan adası için Türkiye’den gelen turistlerin kapıdan vize alabileceğini duyurmuştu.

İki ülke arasında yaşanan son kriz

Bununla birlikte Yunanistan’ın biyolojik çeşitliliği ve deniz ekosistemlerini korumaya yönelik 780 milyon euroluk bir programın parçası olarak iki büyük deniz parkı oluşturmayı hedeflemesi bu ay Türkiye’nin tepkisiyle karşılaştı.

Yüzlerce ada ve adacığa ve Akdeniz’in en uzun kıyı şeritlerinden birine sahip olan Yunanistan 16 Nisan’da, İyon Denizi’nde ve Ege Denizi’nde yeni birer deniz parkı oluşturarak deniz koruma alanlarının sularının yüzde 30’unun üzerine çıkaracağını açıkladı.

Ancak Yunanistan’ın deniz parkı planlarından rahatsız olan Türk Dışişleri Bakanlığı Atina’yı jeopolitik gündemi için çevre sorunlarını istismar etmekle suçladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Yunanistan’ın uzun süredir Ege sorunları bağlamında hemen her platformdan istifade etmeye çalıştığı bilinmektedir. Son dönemde ilişkilerimizde yaşanan yumuşamaya rağmen, Yunanistan’ın bu kez çevre konularını istismar ettiği görülmektedir.” denildi.

 

tr.euronews.com

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz