‘Türkiye S-400’lü döneme hazır’

24.08.2017 15:40

387 Kişi Okumuş

0 Yorum

‘Türkiye S-400’lü döneme hazır’

Türkiye ve Rusya’nın imzalanması an meselesi olan S-400 füze savunma sistemleri anlaşmasını Sputnik’e değerlendiren Doç Dr. Toğrul İsmayıl “Hem Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bu anlaşmanın yapılması üzerine istekli olduklarını, hazır olduklarını dile getirdiler. Önemli olan bu” dedi.

Rusya ve Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemleri sevkiyatına ilişkin sözleşme üzerindeki çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport Başkanı Aleksandr Miheyev, sözleşmenin imzalanmak üzere olduğunu, henüz yürürlüğe girmediğini vurguladı. Rossiya 24 televizyonuna konuşan Miheyev, “Taslak üzerinde mutabakat çalışmaları sürüyor. Prensipte anlaştık ve nihai anlaşma için bazı konular mevcut” dedi. Miheyev’in son açıklamaları, Türkiye ve Rusya’nın imzalanması an meselesi olan anlaşmaya gözleri çevirdi. Anlaşma sürecini Sputnik’e değerlendiren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Toğrul İsmayıl’a göre, açıklama sürecin işlediğine dair umut verici ancak uzun prosedürleri ve çeşitli teknik aşamaları olan bu sürecin birkaç gün içinde sonuçlanmasını beklemek yanlış.

Rus Savunma Şirketi Rosoboronexport’un Genel Direktörü Aleksandr Miheyev’in açıklamasına değinen İsmayıl “Basında sürekli ‘imzalandı’, ‘bitiyor’, ‘bitti’ gibi başlıklarla bu mesele sıkça gündeme getiriliyor ancak sürecin uzaması normal. Teknik meseleler ve parasal meselelerin çözülmesi zaman alıyor” dedi.

‘İRAN DA BENZER SÜREÇTEN GEÇMİŞTİ’

S-400 alımıyla ilgili önemli noktanın hem Rusya hem de Türkiye’nin karşılıklı olarak istekli ve süreci tamamlamaya hazır olmaları olduğuna işaret eden İsmayıl “Hem Rusya hem de Türkiye özellikle en üst ağızdan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu anlaşmanın yapılması konusunda istekli ve hazır olduklarını dile getirmiştiler. Önemli olan bu” dedi.

İran ve Rusya’nın S-300 anlaşmasındaki sürecin de benzer şekilde uzun bir süreci kapmış olduğunu söyleyen İsmayıl şu ifadelere yer verdi:

“Komşu İran’la Rusya arasındaki s-300 füzelerinin satış sürecini ve gerçekleşme dönemine baktığımız zaman, o sürecin de uzun zaman aldığını görüyoruz. Sürecin zaman alması hallolmayacağı anlamına gelmiyor. Kısa bir zaman içerisinde sürecin sonuçlanacağını göreceğiz.” Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR