Türkiye’de ABD’ye olumsuz bakış 3 yılda yüzde 28 arttı

05.07.2017 18:22

Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye’de ABD’ye olumsuz bakış 3 yılda yüzde 28 arttı

BBC’nin 19 ülkede yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre, 2014 yılına kıyasla ABD’ye olumsuz bakışın en fazla arttığı ülke Türkiye oldu. Türkiye’de bu oran yüzde 36’dan yüzde 64’e çıktı. Araştırmaya göre en olumlu bakılan ülke ise Kanada.

İstanbul - Eminönü

BBC Dünya Servisi’nin ‘Ülke Değerlendirmeleri Anketi’, GlobeScan/PPC araştırma şirketi tarafından yapıldı.BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Aralık 2016-Nisan 2017 arasında yapılan araştırmaya, 19 ülkeden 18 bin kişi katıldı.

Kanada, dünya genelinde ‘etkisi en olumlu ülke’ olarak öne çıkarken, ABD ‘en olumsuz bakılan ülke’ sıralamasında listenin başlarında yer aldı.

ABD’ye olumsuz bakış 6 puan artarak yüzde 49’a çıktı, olumlu bakanların oranı da 5 puan düşüşle yüzde 34’e indi.

Genel olarak araştırmaya katılanların yalnızca üçte biri, ABD’ye karşı ‘olumlu bakış açısına sahip olduklarını’ söyledi.

ABD’YE OLUMSUZ BAKIŞ EN FAZLA İSPANYA’DA

ABD’ye olumsuz baktıklarını söyleyen ülkeler arasında, Washington’un NATO müttefikleri de var. ABD’ye karşı olumsuz tavrın en çok arttığı NATO ülkesi ise Türkiye oldu.

Türkiye’de 2014’te yüzde 36 olan bu oran, 28 puanlık artışla yüzde 64’e yükseldi. ABD’ye olumlu bakanların oranı da 16 puanlık bir düşüşle yüzde 20’ye indi.

İngiltere’de ABD’ye olumsuz bakanların oranı yüzde 42’den yüzde 64’e, İspanya’da yüzde 44’ten yüzde 67’ye, Fransa’da yüzde 41’den yüzde 56’ya çıktı.

PPC Başkanı Steven Kull, “ABD’ye karşı olumlu bakış Başkan Barcak Obama’nın son yıllarında biraz düşse de, şimdi ABD’nin puanları George W. Bush döneminin de altında” dedi.

KANADA, ALMANYA VE JAPONYA ‘EN OLUMLU BAKILAN ÜLKELER’

ABD Bağımsızlık Günü kutlaması

Öte yandan araştırmaya göre Kanada’ya olumlu bakanların sayısı ise hızla artıyor.Ortalamada 5 puan yükselen Kanada, yüzde 61 ile dünya genelinde “etkisi en olumlu görülen ülke” oldu.

Türkiye’de de bu oran yüzde 33’ten yüzde 43’e çıktı.

‘Olumlu etki’ sıralamasında Kanada’yı, Almanya ve Japonya izledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz