Zeybekci: Türkiye-Almanya ilişkileri eksiye giderse, iki ülke de kaybeder

01.08.2017 16:00

Kişi Okumuş

0 Yorum

Zeybekci: Türkiye-Almanya ilişkileri eksiye giderse, iki ülke de kaybeder

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen programla temmuz ayı ihracat rakamlarının açıklanmasının ardından soruları yanıtladı.

Almanya’nın Avrupa Komisyonu’na Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve Türkiye’nin faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili teklifiyle ilgili sorulan soru üzerine Bakan Zeybekci, ekonomik ilişkilerin negatife dönmesiyle her iki ülkenin de zarar göreceğini belirterek, şunları söyledi:

“Almanya’nın daha doğrusu Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle ilgili şu anda böyle bir yöntem, böyle bir mekanizma söz konusu değil. 21 Aralık 2016 tarihi itibariyle Avrupa Komisyonu Avrupa Konseyi’nden oy birliği ile Türkiye’yi de gümrük birliği güncellenmesiyle ilgili yetki talep etti. Bu yetkinin geri alınmasıyla ilgili, bunu isteyen negatife dönülmesiyle ilgili süreç bellidir.”

‘ALMANYA DA KAYBEDER TÜRKİYE DE KAYBEDER’

“Almanya’daki dostlarımıza defalarca söylediğimiz bir şey var; Türkiye ile Almanya’nın ilişkileri negatif olması, sorunlu olması, eksiye gitmesi iki ülke de kaybeder. Almanya da kaybeder Türkiye de kaybeder. Doğrudan ticaretimiz yaklaşık olarak 35 milyar doların üzerinde. Türkiye’deki yatırım yapan veya Almanya’da yatırım yapan Türk şirketleri ürettikleri ticaret hacimlerine baktıkları zaman da 100 milyar doların üzerindedir. Dolayısıyla zarar gören her iki ülke olacağına göre negatif gelişmelerden sevinen veya kazananın kim olacağına aklı selim olarak iyi düşünmek lazım.”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

‘GÖRÜŞ FARKLILIKLARI EKONOMİK MENFAATLERE MALZEME EDİLEMEZ’

Bakan Zeybekci şöyle konuştu:

“Alman dostlarımıza da birebir temaslarda şunu söylüyorum; Siyasi bazı farklılıklar olabilir. Bölgesel görüş farklılıkları olabilir. Bazı alanlarda çelişkiler olabilir. Ama bunların hiç birisine ekonomik menfaatler malzeme edilmez. Ekonomik menfaatlerin malzeme edilmesi ve ya ekonomik menfaatlerin tartışmaya açılması gibi bir durum söz konusu olduğunda söyleyecek tek bir söz kalmaz. Çünkü ekonomik ilişkiler genel anlamda diğer tüm negatif ilişkileri bir düzeltme platformudur. Bu platformu kaybetmemekte fayda var. Yine bu kapsamda biz Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle ilgili süreci çok yakından takip ediyoruz. Bu sene sonuna kadar da olumlu sonuç alma gayretinde, niyeti içinde olacağız.”

Dış ticaret - liman

‘BUNDAN SONRA YENİ SLOGAN: MAZERET YOK, YOLA DEVAM’

Bakan Zeybekci, konuşmasının sonunda ihracatçılara yeni sloganı söyleyerek şöyle seslendi:

“Bundan sonra yeni slogan, ‘Mazeret yok, yola devam. Mazeret yok ihracata devam.’ Mazeret yok yüzde 5,5’un üzerinde büyümeye devam. Mazeret yok, işsizlikte yüzde 10’un altına ineceğiz. Mazeret yok, bu millete hizmet etme görevini sonuna kadar devam edeceğiz.”

 

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz