İnce’den Kılıçdaroğlu’na: Onursal genel başkan ol

03.07.2018 14:03

678 Kişi Okumuş

0 Yorum

İnce’den Kılıçdaroğlu’na: Onursal genel başkan ol

CHP’de 24 Haziran sonrası başlayan genel başkanlık tartışması devam ediyor. Dün, Kılıçdaroğlu ile bir görüşme gerçekleştiren İnce, genel başkanlık talebini bir kez daha dile getirerek CHP liderine yaptığı teklifi açıkladı: “Olağanüstü kurultayı toplamasını ve onursal genel başkan olmasını teklif ettim. Teklifime ‘hayır’ derse örgüt kendisi çözer.”

24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olarak partisinden yüzde 8 oranında fazla bir oy alan Muharrem İnce, dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yemekte buluştu. Seçimlerden sonra ilk kez bir araya gelen iki isim, 3 saat boyunca Ankara’da bir otelde yemek yedi. İnce, bugün görüşmede neler konuşulduğuna dair TBMM’de gazetecilere açıklamalarda bulundu.

‘O BANA DEĞİL, BEN ONA TEKLİFTE BULUNDUM’

Sözlerine “Kılıçdaroğlu bana bir teklifte bulunmadı ama ben ona bir teklifte bulundum” diyen başlayan İnce, CHP liderine olağanüstü kurultayı toplamasını teklif ettiğini söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Sayın genel başkana, büyük bir devlet adamlığı yaptığını, İYİ Parti’ye 15 vekil göndermeden başlayan ve kurultayda kendisine rakip olmuş birini cumhurbaşkanı adayı yaparak milletin gönlünde taht kurduğunu, bu devlet adamlığının devam etmesi gerektiğini, kendisiyle bir yarışın, rekabetin içinde olmak istemediğimi ama milletin de bu cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında duyduğu, gördüğü, yaşadığı bir umut var, bunu kaybetmememiz gerektiğini ve kendisi isterse olağanüstü kurultayı kendisi toplayarak benim genel başkan olabileceğimi, kendisinin onursal genel başkan olacağını ve bir abi kardeş ilişkisi içerisinde kendisi grup başkanı olarak parlamentodaki çalışmaları yürüteceğini ve benim de genel başkan olarak Edirne’den Ardahan’a çalışacağımı, partiyi seçime hazırlayacağımı… Böyle bir teklifte bulundum.”

İnce, Kılıçdaroğlu’nun kendisine henüz bir yanıt vermediğini aktarırken “Teklifime ‘hayır’ derse örgüt olağanüstü kurultay sorununu kendisi çözer” dedi. İnce, kurultay için imza çağrısı yapmayacağını ifade etti.

KILIÇDAROĞLU: SİYASİ NEZAKETSİZLİK

Kılıçdaroğlu’ndan İnce’nin açıklamalarına ilk yanıt geldi. Kılıçdaroğlu, “Özel yemeğin bağlamından koparılması siyasi nezaketsizlik” dedi.

TEZCAN: KURULTAY GÜNDEMİMİZDE YOK

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan da “Kurultay gündemimizde yok” açıklamasını yaptı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR