Kabinede değişim: Mehmet Özhaseki ve Fahrettin Koca’nın yerine atamalar yapıldı

02.07.2024 01:38

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kabinede değişim: Mehmet Özhaseki ve Fahrettin Koca’nın yerine atamalar yapıldı
Kabinedeki iki isim yerine yapılan atamalara ilişkin kararname Resmi Gazete’de yayımlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na istifa eden Mehmet Özhaseki yerine Murat Kurum atandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yerine ise Kemal Memişoğlu getirildi.

Özhaseki istifa açıklamasını X hesabından paylaştı.

Açıklamada “Bugün üstlendiğim bu kutlu görevi sağlık sorunlarım sebebiyle kendi dileğimle bırakmak istediğimi Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim” diye yazdı.

Mehmet Özhaseki, paylaşımında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Özhaseki, vatandaşlardan da helallik istedi.

Daha önce 17 yıl Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olan Özhaseki, 2019’da AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuş ancak CHP adayı Mansur Yavaş karşısında seçimi kaybetmişti.

Özhaseki’nin yerine bakanlık koltuğuna atanan Murat Kurum da 31 Mart seçiminde İstanbul Belediye Başkanlığı için Ekrem İmamoğlu ile yarışmıştı.

Fahrettin Koca’nın yerine Sağlık Bakanı olarak atanan Kemal Memişoğlu, İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak görev yapıyordu.

Koca 2018 yılından bu yana bakanlık koltuğunda oturuyordu.

Mehmet Özhaseki kimdir?

Mehmet Özhaseki, 1957’de Kayseri’de doğdu.

İlköğrenim ve ortaöğrenimini Kayseri’de tamamlayan Özhaseki, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği bölümünü kazandı.

Eğitimini yarıda bırakan ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine yerleşen Özhaseki, mezuniyetinin ardından dezavantajlı gruplara hizmet etmeyi amaçlayan vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldı.

27 Mart 1994’teki yerel seçimlerde Melikgazi Belediye Başkanı olan Özhaseki, 23 Haziran 1998’de Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan oylamayla Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Özhaseki 1999, 2004, 2009 ve 2014’te yapılan yerel seçimleri kazanarak bu görevini sürdürdü.

2004-2011 yılları arasında Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) başkanlığını yapan Özhaseki, 10 Şubat 2015’te Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa etti ve AKP’den milletvekili adayı oldu.

25, 26 ve 27’nci dönemde Kayseri milletvekili, 65. dönem Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yapan Özhaseki, 2015’ten bu yana AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı görevinde bulundu.

2019’da Ankara’da yerel seçimi kaybeden Özhaseki, 2016-2018 yıllarında Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yapmış, 3 Haziran 2023’te de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına atanmıştı.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz