Koray Aydın partisinden istifa etti

27.06.2024 16:27

Kişi Okumuş

0 Yorum

Koray Aydın partisinden istifa etti

İYİ Parti’nin kurucularından Ankara Milletvekili Koray Aydın, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Sosyal medya platformu X’ten paylaştığı mesajında Aydın, “İYİ Partili dava arkadaşlarımla yaptığım uzun istişareler sonucunda; özetle ifade ettiğim gerekçelerle, Kurucular Kurulu Üyesi ve Ankara Milletvekili olduğum, belli dönemlerde önemli görevler üstlendiğim İYİ Parti’den üzülerek istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.

Aydın mesajında, “İYİ Parti’nin mevcut Genel Başkanı Sayın Müsavat Dervişoğlu’na ve yönetimine başarılar diliyorum” dedi.

Partisinin seçimlerin ardından yaşadığı gerilemeye değinen Aydın, “İYİ Parti, bugün itibariyle 2023 yılı başındaki 617 bin 513 üyesinin üçte birini, 2023 genel seçimlerinde aldığı oyun da yarıdan çoğunu 2024 yerel seçimlerinde ne yazık ki kaybetti” dedi.

“İYİ Parti’deki bütün bu erime ve gerileme süreci, bizzat Sayın Akşener’in sevk ve idaresinde gerçekleşti” diye ekledi.

Aydın eski İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 5 Haziran’da yaptığı görüşmeye tepki göstermişti.

Yazılı bir açıklama yapan Aydın, kamuoyunda ‘sürpriz’ olarak görülen görüşmenin İYİ Parti kaynakları yerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi tarafından duyurulduğunu vurgulamıştı.

Aydın, “Yeni seçilmiş olan Genel Başkanımız Sayın Müsavat Dervişoğlu’na bir ‘hayırlı olsun’ ziyareti dahi yapılmamışken, Sayın Akşener’in ziyaretini ‘İYİ Parti Eski Genel Başkanı’ sıfatıyla yapması İYİ Parti kurumsal kimliğini görüşmenin doğrudan tarafı yapmıştır.

“Çünkü Sayın Meral Akşener, İYİ Parti’nin Kurucu Genel Başkanı olmasının ötesinde halen İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve dolayısıyla İYİ Parti üyesidir” demişti.

Görüşmeden sonra herhangi bir açıklama yapılmamasını eleştiren Aydın bunun “iktidarla anlaşma algısının kabulü” anlamına geleceğini savunmuştu:

“İçeriğiyle ilgili en kısa zamanda tatminkar bir açıklama yapılmazsa bu görüşme İYİ Parti’ye gönül veren milyonların vicdanını kanatacaktır…

Aydın, görüşmenin Anayasa tartışmalarının yapıldığı bir dönemde olmasının da “ayrıca düşündürücü” olduğunu öne sürmüştü.

‘İYİ Parti yönetimi açıklamalarıma duyarsız ve kayıtsız kaldı’

Bugünkü istifa açıklamasında bu konuya değinen Aydın, “Yaptığımız çağrılara, İYİ Parti tabanı ve aziz milletimiz büyük bir ilgi ve teveccüh gösterirken, İYİ Parti yönetimi açıklamalarıma duyarsız ve kayıtsız kaldı; endişelerimi, uyarılarımı ve önerilerimi dikkate almadı; gerekli adımları zamanında, yeterince ve gereğince atmadı” dedi.

Görüşmenin “bardağı taşıran son damla olduğunu” belirten Aydın, “Son kurultayın ardından İYİ Parti’de derlenme, toparlanma ve kucaklaşma beklerken, istifa üstüne istifalarla sarsıldık. Yeni katılımlar beklerken, sudan sebeplerle yapılan ihraç taleplerini görmek durumunda kaldık” ifadelerini kullandı.

Görüşmeyle ilgili BBC Türkçe’ye konuşan, bazı İYİ Partili Akşener’e yakın isimler, “istişare” amaçlı olduğu yorumunu yapmış, “partiyi bağlayan bir görüşme değil, hür ve müstakil bir karar” olduğunu belirtmişti.

İYİ Parti’nin eski Genel Başkanı Meral Akşener, 27 Nisan’da yapılan seçimli Olağanüstü Genel Kurultay’da aday olmayacağını açıklamıştı.

Açıklama sonrası, o dönemde İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili olan Müsavat Dervişoğlu ve ardından İYİ Parti TBMM Grup Başkanı olan Koray Aydın genel başkanlığa aday olduklarını duyurmuştu.

Seçimlerin üçüncü turunda Dervişoğlu, 611 delegenin oyuyla ipi göğüsleyen taraf olurken, karşısında yarışan Koray Aydın 548 oyda kalmıştı.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz