Kuzey Koreli son Olimpik atlet grubu Güney’e giriş yaptı

01.02.2018 17:34

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kuzey Koreli son Olimpik atlet grubu Güney’e giriş yaptı

Güney Kore’deki Pyeongchang Kış Olimpiyatları’na katılacak Kuzey Koreli kayak ve paten sporcuları ülkeye giriş yaptı.

Güney Kore’de 9-25 Şubat tarihleri arasında yapılacak Pyeongchang Kış Olimpiyatları’na katılacak Kuzey Koreli kayak ve paten sporcuları ülkeye giriş yaptı.

Başkanlığını Kuzey Kore Spor Bakanı Yardımcısı Won Kil-u’nun yaptığı 32 kişilik heyette alp disiplini, kayak krosu, artistik buz pateni ve kısa mesafe hız pateni branşlarında yarışacak olan 10 atlet bulunuyor.

Yangyang Uluslararası havalimanında bir gazeteci ve polis ordusu tarafından karşılanan heyetteki erkeklerin giydiği siyah palto ve kalpaklar dikkat çekerken, atletler gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakarak doğrudan otobüslere bindi.

Kadın atletlerin üzerinde ise kızıl paltolar ve siyah kalpaklar olduğu görüldü.

Atletler otobüslerle Gangneung’daki Olimpiyat Köyü’ne gitti.

Kuzey Koreli atletler
© REUTERS/ KİM HONG-Jİ
Kuzey Koreli atletler

SON KUZEY KORELİ ATLET GRUBU DA GÜNEY KORE’YE GİRİŞ YAPTI

Ülkeye giriş yapan 10 atlet Olimpiyatlar’da yarışacak son Kuzey Koreli sporcu grubu. Daha önce 12 kadın Kuzey Koreli buz hokeyi sporcusu Güney Koreli sporcularla birlikte kurulan ortak takımda yarışmak üzere ülkeye giriş yapmış ve antrenmanlara başlamıştı. Olimpiyat tarhinde ilk kez iki Kore arasında ortak takım kurulmuştu.

Kuzey Kore’nin nükleer silah ve balistik füze programı ile ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatları nedeniyle gerginliğin üst düzeyde olduğu dönemde Olimpiyatlar taraflar arasındaki gerginliği azaltmayı amaçlıyor.

Diğer taraftan Kuzey Koreli atletlerin uçakla ülkeye girmesi için Güney Kore, iki ülke arasında oldukça nadir kullanılan charter seferini devreye soktu. Ülkeye giren Kuzey Koreli atletlere daha önce Kuzey Kore’deki Masik kayak merkezinde yapılan dostluk karşılaşmasında yarışan ancak Olimpiyatlar’a katılmayacak olan Güney Koreli kayak sporcuları da uçakta eşlik etti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.